Aylık Sıcaklık Analizi

Değerlendirme Türü Aylık Sıcaklık Analizi | Mevsimlik Sıcaklık Analizi


2017 Yılı MART Ayı Ortalama Sıcaklıklarının 1981-2010 Normallerine Göre Mukayesesi

Genel Değerlendirme

2017 yılı Mart ayında ortalama sıcaklıklar; Marmara bölgesinin batısı, Akdeniz bölgesinin kıyı kesimleri ile Ayvalık, Dikili, Edremit, Kütahya, Salihli, Akhisar, Eskişehir, Polatlı, Sivrihisar, Artvin, Trabzon, Diyarbakır ve Ceylanpınar dolaylarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken Ülkemizin diğer bölgelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Uzun yıllar Mart ayı ortalama sıcaklığı 7.1°C iken 2017 Mart ayı 8.8°C olarak gerçekleşmiştir. Mart ayında en düşük ortalama sıcaklık -2,2ºC ile Sarıkamış’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 16,4ºC ile İskenderun’da tespit edilmiştir.

Bölgesel Değerlendirme

Marmara Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar Bilecik, Çanakkale, Edirne, Kırklareli ve Uzunköprü dolaylarında mevsim normallerinin üstünde gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Mart ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 7.7°C iken, 2017 Mart ayı 9.5°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 7,7°C olarak Şile’de, en yüksek ortalama sıcaklık ise 10,9°C olarak Edirne’de gerçekleşmiştir.

Ege Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Ayvalık, Bodrum, Dikili, Edremit, Akhisar, Kütahya ve Salihli dolaylarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir Bölgenin Mart ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 9.7°C iken, 2017 Mart ayı 11.5°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 7,5°C olarak Kütahya’da en yüksek ortalama sıcaklık ise 14,6°C olarak Bodrum’da gerçekleşmiştir.

Akdeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Bölgenin kıyı kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir Bölgenin Mart ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 11.0°C iken, 2017 Mart ayı 12.5°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 4,5°C olarak Göksun’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 16,4°C olarak İskenderun’da gerçekleşmiştir.

İç Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Eskişehir, Polatlı ve Sivrihisar dolaylarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Mart ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 4.9°C iken, 2017 Mart ayı 6.9°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 2,8°C olarak Kangal’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 8,5°C olarak Polatlı’da gerçekleşmiştir.

Karadeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Artvin ve Trabzon dolaylarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Mart ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 6.6°C iken, 2017 Mart ayı 8.1°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 2,7°C olarak Bayburt’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 10,4°C olarak Hopa’da gerçekleşmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, bölgenin tamamında mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir Bölgenin Mart ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 1.5°C iken, 2017 Mart ayı 3.1°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık -2,2 °C olarak Sarıkamış’ta, en yüksek ortalama sıcaklık ise 8,9°C olarak Malatya’da gerçekleşmiştir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar, Diyarbakır ve Ceylanpınar dolaylarında mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Mart ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 9.7°C iken, 2017 Mart ayı 11.2°C olarak gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 9,6°C olarak Siirt’te, en yüksek ortalama sıcaklık ise 13,0°C olarak Ceylanpınar’da gerçekleşmiştir.

2017 Yılı MART Ayı Ekstrem Sıcaklık Değerlendirmesi

Mart 2017’de yeni ekstrem sıcaklık gerçekleşmemiştir

Aylık Değerlendirme Anomali
Aylık Değerlendirme Bu Ay Ortalama Sıcaklık Farkı
Aylık Değerlendirme Geçen Yıl İle Mukayese
Ortalama Sıcaklık
Minimum Sıcaklık
Maksimum Sıcaklık
Ortalama
Ortalama Mimimum
Ortalama Maksimum

Güncelleme Tarihi: 3 Nisan 2017

Kontrolden geçmemiş verilerle hazırlanmıştır.