SWAN Modeli

Bölgeler Akçakoca Koyu Alaçam Koyu Antalya Körfezi Bozcaada Çanakkale Boğazı Edremit Körfezi Fatsa Koyu Erdek Körfezi Fethiye Körfezi Finike Koyu Gemlik Körfezi Gökova Körfezi Güllük Körfezi İskenderun Körfezi İstanbul Boğazı İzmir Körfezi İzmit Körfezi Kuşadası Mersin Koyu Samsun Koyu Saroz Körfezi Tekirdağ-Silivri Koyu Trabzon Koyu Van Gölü


Trabzon Koyu Fatsa Koyu Samsun Koyu Alaçam Koyu Akçakoca Koyu İstanbul Boğazı İzmit Körfezi Gemlik Körfezi Erdek Körfezi Tekirdağ-Silivri Koyu Saroz Körfezi Çanakkale Boğazı Bozcaada Edremit Körfezi İzmir Körfezi Kuşadası Körfezi Güllük Körfezi Gökova Körfezi Fethiye Körfezi Finike Koyu Antalya Körfezi Mersin Koyu İskenderun Körfezi

..

SWAN Model tahminleri UTC (GMT) zaman dilimine göre yapılmaktadır. Geçerli yerel saat uygulamamız şu anda, söz konusu zamandan 2 saat ileridedir. Örneğin 10:32 UTC, 12:32 TSİ'ye karşılık gelmektedir.

SWAN : Simulating WAves Nearshore

Hollanda, Delft Üniversitesi ile DHH firmasınca ortaklaşa gerçekleştirilen bir dalga tahmin modelidir. Daha çok kıyı ve kıyılara yakın deniz alanları için başarılı olan bir modeldir.

Halen operasyonel olarak günde iki kez (00 ve 12 GMT) çalıştırılmaktadır.

Modelin periyodu üçer saat aralıklarla 72 saat olup, 23 adet alt alan (domain) için 30 saniye ( yaklaşık 900 metre ) çözünürlükte çalıştırılmaktadır.